Interpretacja ZUS Oddział w Lublinie z 28-08-2014 r. – WPI/200000/43/1026/2014

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, prawo do ustalenia podstawy wymiaru składek w wysokości nie niższej niż 3 % kwoty minimalnego wynagrodzenia – art 18 a ustawy o sus

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

DECYZJA Nr 1026/2014

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 02 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 672 ze zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1442 ze zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie w związku z wnioskiem przedsiębiorcy Pana (…) prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą (…) złożonym w dniu 25.08.2014 r. uznaje stanowisko przedsiębiorcy za prawidłowe w przedmiocie prawa do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w kwocie nie niższej niż 30 % kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej.

UZASADNIENIE

W dniu 25.08.2014 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy Panu (…) prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą (…) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w przedmiocie ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Wnioskodawca poinformował, że od 16.01.2013 r. prowadzi działalności gospodarczą, zgłoszenie do ZUS-u z kodem 057000. Wnioskodawca poinformował, że spełnia wymagania do objęcia preferencyjnymi składkami ZUS. Wnioskodawca od 07.10.2013 r. jest zatrudniony na umowę o pracę (wynagrodzenie wyższe od minimalnego). Wnioskodawca z działalności opłaca tylko składkę zdrowotną, składając deklarację dalej z kodem 057000. Wnioskodawca poinformował, że z dniem 31.08.2014 r. umowa o pracę zostanie rozwiązana.

Wnioskodawca powziął wątpliwość, czy świadcząc usługi na rzecz byłego już pracodawcy i wystawiając na niego faktury zachowa po 1 września prawo do preferencyjnych składek ZUS. Wnioskodawca przedstawił własne stanowisko w sprawie.

Zdaniem Wnioskodawcy w rozumieniu ustawy nowym przedsiębiorcą (a więc preferencyjny ZUS) są osoby prowadzące działalność gospodarczą, które nie wykonują działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęciu działalności gospodarczej w bieżącym i poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej. Zdaniem Wnioskodawcy, ponieważ działalność gospodarcza podjęta została kilka miesięcy wcześniej niż podpisana została umowa o prace. Wnioskodawca uważa, że świadcząc usługi na rzecz byłego już pracodawcy pokrewne z tymi. które Wnioskodawca wykonywał na umowie o pracę, mimo to zachowa prawo do preferencyjnego (z obniżoną) wymiaru podstawy dla ubezpieczeń społecznych

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ust. 5 cytowanego przepisu w związku z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązującym od dnia 1 stycznia 2013 r.. udzielenie interpretacji dotyczącej ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W myśl art. 18a ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych – cytowanej powyżej – podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Stosownie do ustępu 2 pkt 1 i 2 tego artykułu, z powyższej możliwości opłacania składek od obniżonej podstawy wymiaru nic mogą skorzystać osoby, które:

  1. prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność,
  2. wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Wprowadzenie powyższych przesłanek warunkujących uzyskanie prawu do obniżenia minimalnej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej miało na celu umożliwienie skorzystania z tej ulgi wyłącznie przez przedsiębiorców rozpoczynających po raz pierwszy lub po dłuższej przerwie prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej. Opłacanie przez okres 24 miesięcy składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru nie niższej niż. 30% minimalnego wynagrodzenia miało służyć zmniejszeniu ryzyka związanego z podejmowaniem po raz pierwszy działalności gospodarczej, co pozwoliłoby na przeznaczenie tak zwolnionych środków na prowadzenie i rozwój działalności.

Zgodnie z przesłanką przedstawioną w punkcie 1 prawa do opłacania składek od podstawy nie niższej niż 30 % minimalnego wynagrodzenia nie posiadają osoby, które juz prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej:

  • prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych,
  • wykonywały działalność twórczą lub artystyczną,
  • prowadziły działalność gospodarczą w zakresie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne bądź z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • były wspólnikami jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, spółek jawnych, komandytowych lub partnerskich,
  • prowadziły niepubliczną szkołę, placówkę lub ich zespół, na podstawie przepisów o systemie oświaty.

W sytuacji prowadzenia przez przedsiębiorcę we wcześniejszym okresie działalności gospodarczej istotne staje się faktyczne prowadzenie i zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej a nie tylko fakt posiadania uprawnień do jej prowadzenia.

Zgodnie z brzmieniem przepisu art. 18 a ust. 2 pkt 1 prawo do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w okresie 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia jej wykonywania w kwocie nie niższej niż 30 % kwoty minimalnego wynagrodzenia nic przysługuje osobie, która prowadziła lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności prowadziła pozarolniczą działalność, a także zgodnie z ust. 2 pkt 2 osobie wykonującej działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Pod pojęciem „byłego pracodawcy”, o którym mowa w art. 18 a ust. 2 pkt 2, należy rozumieć każdego pracodawcę, na rzecz którego praca była wykonywana dotychczas, tj. przed dniem rozpoczęcia prowadzenia działalności (w tym pracodawcę, z którym prowadzący działalność nic rozwiązał umowy o pracę.)

Reasumując ze stanu faktycznego opisanego we wniosku o pisemną interpretację wynika że wnioskodawca prowadził działalność gospodarczą od 16.01.2013 r. Od dnia 07.10.2013 r. podjął zatrudnienie na umowę o pracę z wynagrodzeniem wyższym od minimalnego wynagrodzenia za pracę i w związku z tym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej opłacał tylko składkę zdrowotną. Wnioskodawca poinformował, że z dniem 31.08.2014 r. umowa o pracę zostanie rozwiązana. Wnioskodawca jest zdania, że zachowa prawo do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej w kwocie nic niższej niż 30 % kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Oddział wskazuje, że zgodnie z zacytowanymi przepisami pod pojęciem byłego pracodawcy rozumie się pracodawcę, na rzecz którego praca była wykonywana dotychczas tj. przed dniem rozpoczęcia prowadzenia działalności. W opisanym we wniosku stanie faktycznym, w sytuacji, rozpoczęcia działalność gospodarczą przez Wnioskodawcę przed dniem zawarcia umowy o pracę, po jej rozwiązaniu, gdy nic minął termin 24 miesięcy kalendarzowych, od dnia rozpoczęcia prowadzenia pozarolniczej działalności. Wnioskodawca ma prawo do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w kwocie nie niższej niż 30 % kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego w (…).

źródło: https://bip.zus.pl

Wyroki / Interpretacje / Stanowiska dla Kadr i Płac

Zostaw komentarz